Kuba

Opanuj chaos - Jak zaprowadzić porządek w warsztacie?

 • Posted 6 lat ago
 • Uncategorized

Przechowywanie – podziel, posortuj, spakuj i opisz

 

Przede wszystkim najpierw posprzątaj. Może się okazać, że już po tym zabiegu będzie dużo lepiej. Może nawet uda Ci się coś wyrzucić spośród rzeczy, które „mogą się na coś przydać”? Przyznaj, że zdarzyło Ci się długie i mozolne poszukiwanie wkręta, śruby, gwoździa. Tego jednego jedynego, który akurat będzie się nadawał. Spędziłeś długie minuty grzebiąc w pojemniku, do którego wrzucasz wszystko. A gdyby tak wprowadzić w ten chaos trochę systematyki. Bardzo pomogą Ci w tym specjalne szufladki, które na dodatek sprzedawane są w segmentach, z możliwością łączenia poszczególnych modułów ze sobą. Możesz więc dokupować je w miarę wzrostu zasobności Twojego warsztatowego wyposażenia. Każda szufladka ma przeźroczysty front, łatwo więc zorientujesz się co jest w środku. Dla jeszcze większego komfortu możesz także nakleić na każdej z nich informację o zawartości.

 

Organizery – oszczędzaj i zrób to sam

 

Przy odrobinie wyobraźni i chęci sam wykonasz organizery i to praktycznie za darmo. Jeśli Twoja kolekcja wkrętów, śrub i gwoździ nie jest pokaźna możesz wykorzystać kawałek styropianu i pionowo wbić w niego te drobne i łatwo gubiące się części. Na całkiem malutkie elementy przeznacz specjalne organizery z podziałkami, do kupienia w każdym sklepie dla majsterkowiczów. Ale jeśli chcesz przeprowadzić procedurę porządkowania warsztatu bezgotówkowo, możesz na te najmniejsze komponenty wykorzystać puste pudełka po zapałkach, małe woreczki strunowe albo słoiki. Zresztą do odpowiednio dużego słoika zmieszczą się i większe elementy. Taki słoik może stać na blacie, ale można również przykręcić jego pokrywkę przewiercić do jakiejś deski i podwiesić pod sufitem, dzięki temu słoik można podwiesić na wysokości wkręcając go w pokrywkę. Zaoszczędzimy w ten sposób miejsce do pracy na pulpicie. Używając plastikowych pojemników spożywczych, np. po lodach, możemy przechować w nich różne elementy, które nie zmieszczą się w szufladkach, czy pudełkach po zapałkach. Najlepiej użyć takich, które mają pokrywki. Jeśli przemieszczasz się z narzędziami poza warsztat, niezbędne będą skrzynki narzędziowe. Te już niestety trzeba kupić, ale wachlarz produktów jest tak duży, że na pewno, któraś z nich spełni Twoje oczekiwania.

 

Większe gabaryty – jak ulokować je w warsztacie?

 

Jeśli masz zacięcie stolarskie sam możesz wykonać przykręcane do ściany półeczki, na których umieścisz kombinerki i obcęgi, deseczkę z otworami na śrubokręty, wieszak na suwmiarkę itp. Jeśli nie masz takich zdolności dobrą alternatywą będzie zakup ścianki warsztatowej, która zawiera wszystkie te elementy. Jeśli akurat pracujesz przy jakimś zadaniu i nie chcesz, by narzędzia walały się po całym stole, kup listwę magnetyczną i przymocuj ją w takim miejscu, byś z łatwością mógł odkładać i znów brać narzędzie. Magnes w utrzymaniu porządku znajdzie jeszcze jedno zastosowanie. Na rynku można dostać miski magnetyczne (czyli miski z umieszczonym od spodu magnesem). Wrzucone do nich drobne metalowe elementy, takie jak wkręty, śruby, gwoździe już nigdy nie znikną nam z oczu w ferworze pracy. Taki magnetyczny pojemnik możesz śmiało zrobić sam wykorzystując metalową pokrywkę od słoika i magnes, który na pewno gdzieś znajdziesz wśród warsztatowych skarbów.

 

 

Kable i przedłużacze można powiesić na przytwierdzonych do ściany lub regału wieszakach. A propos regałów. Regały warsztatowe są stosunkowo niedrogie i stanowią niezbędny element, na którym poukładamy te wszystkie pudełka i pojemniki, które właśnie zapełniliśmy posegregowanymi narzędziami. Jeśli jednak masz jakieś stare niewykorzystywane meble, śmiało mogą stanąć w warsztacie i posłużyć Ci jeszcze przez jakiś czas.

 

Żadne z wyżej przedstawionych pomysłów nie przyniosą pożądanego efektu jeśli nie dodamy do nich jeszcze czegoś. Musimy być w utrzymaniu porządku w warsztacie konsekwentni i systematyczni i po skończonej pracy odkładać narzędzia w ustalone miejsca. Inaczej bałagan powróci szybciej niż się spodziewamy.

 

 

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions