Tzw. „legalizację” palet reguluje uchwała Zarządu PKN Epal (zrzeszająca m.in. firmy naprawiające palety EUR). Tylko palety „zalegalizowane” w ten sposób, mogą zostać oznaczone symbolami EPAL i EUR, potwierdzającymi ich oryginalność. Ponadto, legalizacja palet dotyczy tylko i wyłącznie tych, które znajdują się już w obiegu (palety używane) i są sortowane, naprawiane i wprowadzane ponownie do obiegu przez członków PKN Epal.
Niestosowanie się do wytycznych PKN Epal, może skutkować uznaniem Twoich palet za nielegalne, a Ciebie pociągnąć do odpowiedzialności karnej oraz cywilnej, za przestępstwo dot. używania podrobionych znaków towarowych.
Wiele osób zapomina, że obrót paletami w całej Europie jest uregulowany prawnie – palety muszą przestrzegać wielu unijnych norm i wytycznych.
Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie CenterPAL, popularne europalety dzieli się ze względu na gatunek. Wyróżnia się podział na nowe, które stanowią I grupę, oraz te z widocznymi śladami użytkowania, które kwalifikują się do grupy II.
Wszystkie europalety posiadają stosowne oznaczenia. Należą do nich:
Regulacją podlega również waga i wilgotność palet. Ważą one ok. 25 kg., zaś ich wilgotność nie może przekraczać 22%.
Na rynku wyróżnia się przynajmniej 4 podstawowe rozmiary palet Euro:
Uniwersalność, prostota, niskie koszty i niezawodna konstrukcja, stoją za tak dużą popularnością palet do transportowania towarów. Dlatego też, sprawdzają się w tak wielu branżach. Z pewnością można zaliczyć do nich branże:
Popularność i zapotrzebowanie na palety stale rosną. To wciąż niezawodny sposób na transport towarów, zarówno dla małych przedsiębiorców, jak i ogromnych koncernów. Eksperci są zgodni, że w obrocie paletami drzemie ogromny potencjał gospodarczy. Musisz jednak pamiętać o restrykcyjnych przepisach regulujących ich obrót, handel oraz naprawę.
© All rights reserved. Created with Voxel