Kuba

Płyta betonowa ażurowa - sposób na zielony podjazd lub parking

 • Posted 4 lata ago
 • Uncategorized

Ażurowe płyty betonowe to doskonała alternatywa dla klasycznych nawierzchni stosowanych na podjazdach. W odróżnieniu od kostki brukowej, zapewnia ona przenikanie wody, a co za tym idzie, sprzyja również rozwojowi roślinności. Sprawdźmy zatem, dlaczego warto zdecydować się na płytę ażurową na parkingu lub podjeździe. Zalety tego rozwiązania przedstawia nam pracownik Betoniarnia Czechowice.

Czym są płyty ażurowe?

 

Płyty ażurowe wytwarzane są z betonu przy użyciu specjalnych form. Wypełniane są one odpowiednio przygotowaną masą. Po jej stwardnieniu wyjmuje się płyty, tak by całość mogła utwardzić się. Takie betonowe bloczki gotowe są do użycia. Najczęściej przyjmują one formę kratownicy i służą do wykładania podjazdów oraz parkingów. Specjalne szczeliny umożliwiają rozwój roślinności.

 

Zalety podjazdów z płyt ażurowych

 

Stosowanie płyt ażurowych jest dosyć powszechne. Nie może to dziwić, ponieważ mają one sporo zalet, dzięki którym konkurują z kostką brukową. Przede wszystkim są one przyjazne naturze. Dzięki specjalnym szczeliną możliwe jest sianie trawy, która wyrasta pomiędzy płytami. To ważna wiadomość przede wszystkim dla inwestorów oraz deweloperów, ponieważ metraż wyłożony płytą ażurową zwiększa powierzchnię terenów zielonych.

Przebijająca się między płytami zieleń doskonale pasuje do wyglądu działki. Z estetycznego punktu widzenia, jest to korzystniejsze rozwiązanie niż wybór kostki brukowej, czy też betonowej wylewki. Płyty ażurowe pomagają również odprowadzać deszczówkę do gruntu. Zapobiega to gromadzeniu się nadmiaru wody na podjeździe, czy też parkingu, co jest często przyczyną niszczenia się powierzchni.

 

Wady podjazdów z płyt ażurowych

 

Niestety rozwiązanie to ma również swoje wady. Przede wszystkim jest nim gromadzące się po deszczu błoto. Nasiąknięta wodą ziemia staje się grząska, co sprawia, że poruszanie się po takiej powierzchni jest mało komfortowe. Oprócz brudnych butów, można narazić się również na upadek – powierzchnia warstwa płyt ażurowych staje się wówczas niebezpiecznie śliska – tłumaczy pracownik Betoniarnia Czechowice.

Wielu użytkowników płyt ażurowych narzeka również na ich słabą wytrzymałość. Jest to prawda, ponieważ pod naporem dużego ciężaru, kratownice mogą pękać i ulegać rozpadowi. Nie jest więc zalecane stosowanie betonowych płyt ażurowych na placach oraz podjazdach, po których poruszają się samochody ciężarowe.

 

Podjazd z płyt ażurowych – tańsza opcja niż koszta brukowa

 

Po stronie plusów stosowania płyt ażurowych na podjazdach i parkingach należy zapisać jeszcze jedną rzecz, dla wielu najważniejszą. Jest to rozwiązanie tańsze niż układanie kostki brukowej – wyjaśnia ekspert z Betoniarnia Czechowice. Porównując koszty obu rozwiązań można, zauważyć, że płyty ażurowe są o blisko 3 razy tańsze niż kostki. Nawet w przypadku niewielkiego przydomowego podjazdu jest to więc oszczędność kilku tysięcy złotych. Warto zatem rozważyć taką alternatywę przy wyborze materiałów budowlanych.

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions