Kuba

Pneumatyka w stolarniach, tartakach – czego nie może zabraknąć?

 • Posted 4 lata ago
 • Uncategorized

węże odciągowe do trocin dołączone do obrabiarki.jpg

 

 

Siłowniki pneumatyczne to elementy, które umożliwiają podnoszenie, przytrzymywanie czy dociskanie z pożądaną siłą. W maszynach drzewnych powszechnie stosuje się siłowniki w obrabiarkach. Jest to element zwiększający bezpieczeństwo, ponieważ środowisko pracy w stolarni czy tartaku jest często zapylone i użycie przyrządów z napędem elektrycznym może spowodować wybuch. Siłownik pneumatyczny zasilany jest sprężonym powietrzem, więc ewentualne zagrożenie jest maksymalnie obniżane. Dodatkowo, charakteryzuje się on niewielką awaryjnością oraz zgodnością z normami, dzięki czemu elementy są wymienne według standardu. Specjalnie do zanieczyszczonego otoczenia, gdzie pyły mogłyby zaszkodzić urządzeniu, stosuje się siłownik PSC ze zgarniaczem. Zgarniacz odpowiada za oczyszczanie tłoka i ochronę uszczelnień przed mechanicznymi uszkodzeniami.

 

 

 

 

 

W przypadku przemysłu, gdzie obrabia się elementy drewniane, wytwarzane są trociny czy pył. Aby móc zachować jak najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz odpowiednie warunki pracy stosuje się specjalne węże odciągowe. Ich duża elastyczność oraz możliwość dopasowania do danych miejsc sprawia, że są znanym rozwiązaniem transportu pozostałości i odpadów. Możliwe jest także ich podłączenie bezpośrednio do maszyn, np.  obrabiarek. Ważną cechą węży ssawnych jest ich antystatyczność. Dzięki temu w wężach niwelowane są ładunki elektryczne, których obecność mogłaby skutkować wybuchem bądź zatrzymaniem urządzeń. Węże odciągowe mogą być także stosowane do transportu olejów i rozpuszczalników. Zobacz przykładowe węże odciągowe na https://www.pneumat.com.pl/weze-odciagowe

 

 

 

 

  

Często wykorzystywanym w stolarstwie narzędziem jest również wiertarka pneumatyczna. Jest to narzędzie proste w obsłudze i lekkie, co wpływa na ergonomię pracy. Wiertarka pneumatyczna jest dokładna, idealnie się nadaje do wykonywania precyzyjnych otworów. W zależności od potrzeb wyróżnia się wiertarki pistoletowe, proste, kątowe, z posuwem oraz uniwersalne. Taka dużo różnorodność sprawia, że do każdego typu pracy można dobrać odpowiedni sprzęt.

 

 

węże pneumatyczne w zakładzie stolarskim.jpg

 

 

 

W dużych zakładach, gdzie ilość materiału do przerobienia jest znaczna, potrzeba urządzeń, które transportowałyby drewno. W tym przypadku, ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie przyssawek do drewna. Ssawki do drewna można dostosować do danej aplikacji, dlatego mogą podnosić elementy zakrzywione, chropowate, lekkie oraz ciężkie. Przyssawki transportują przedmioty w pionie i poziomie. Ssawki do drewna wykonywane są z poliuretanu, co zapewnia im wysoką trwałość. Przyssawki próżniowe znajdziesz na https://www.pneumat.com.pl/przyssawki_prozniowe

 

 

przyssawki w stolarni.jpg

 

 

pistolet lakierniczy do drewna.jpg

 

 

 

W przemyśle stolarskim, zazwyczaj po zakończeniu obróbki drewna, należy zabezpieczyć produkty warstwą ochronną lub pomalować je według wymagań klienta. Aby jak najlepiej nałożyć powłokę wykorzystuje się specjalne agregaty natryskowe lub pistolety pneumatyczne. Jednym z częściej spotykanych urządzeń jest pneumatyczny pistolet do kleju, który wykorzystuje się zarówno do substancji na bazie rozpuszczalników i takich o dużej gęstości. W przypadku prac lakierniczych stosuje się ręczne pistolety malarskie z kubkiem grawitacyjnym oraz automaty lakiernicze do pracy ciągłej.

 

 

 

 

 

 

 

Tartaki oraz pracownie stolarskie muszą mieć na wyposażeniu wiele sprzętów, dzięki którym będzie możliwa praca z drewnem. Każde urządzenie musi charakteryzować się odpowiednim poziomem bezpieczeństwa, ponieważ środowisko pracy jest zapylone, co może prowadzić do wypadków. Pneumatyka jest rozwiązaniem optymalnym, bo zapewnia wypełnienie określonych standardów oraz efektywność prowadzonych działań.

 

 

wąż ssawny w przemyśle tartacznym.jpg

 

 

 

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions