Coraz więcej osób przekonuje się do współpracy z dekoratorem wnętrz przy urządzania nowo kupionego lub wyremontowanego jedynie domu lub mieszkania. Nie boimy się już, że nasze lokum będzie pozbawione personalnego akcentu i przypominać raczej będzie stylizację z magazynu wnętrzarskiego niż realne wnętrze.
Mimo rozwoju tego typu usług nie brakuje osób, które chcą na własną rękę przeglądać czasopisma i blogi poświęcone urządzaniu wnętrz, szperać po ofercie sklepów, podpatrywać rozwiązania u innych. Tego rodzaju postawa nie wyklucza jednak współpracy z dekoratorem wnętrz, warto więc się o nią pokusić, aby zwyczajnie nie żałować przy efekcie finalnym.
Skorzystanie z usług dekoratora to idealne rozwiązanie dla osób, które z jednej strony nie są w stanie zaangażować się na sto procent w prace wnętrzarskie, z drugiej strony zaś chciałyby móc pochwalić się wnętrzem dobrze zorganizowanym, nietuzinkowym, oryginalnym i nie będącym prostym odwzorowaniem zdjęcia z magazynu o urządzaniu domów. Dobry dekorator wnętrz proponuje projekt stanowiący jego autorski pomysł, ale bazujący na naszych oczekiwaniach i gustach estetycznych.
To pierwsza, ważna cecha dobrego dekoratora wnętrz. Wsłuchuje się on w potrzeby osoby, dla której pracuje. Rozmawia nie tylko o preferencjach estetycznych, ale również o stylu i trybie życia wszystkich domowników. Inaczej zaplanować należy mieszkanie dla osób, które większość czasu spędzają poza domem, a powrót do niego ma być chwilą relaksu i odpoczynku, inaczej dla rodziny z małymi dziećmi, jeszcze inaczej dla osób preferujących tzw. wnętrza otwarte. Mimo nacisku na nasze przyzwyczajenia i gusta, ważną kwestią jest zaufanie do dekoratora, gdyż częstokroć, mając rozeznanie w aktualnościach rynku wnętrzarskiego, dekorator jest w stanie zaproponować nam pomysły, o których wcześniej nie pomyśleliśmy.
Wybierając dekoratora wnętrz, warto poprosić o portfolio jego dotychczasowych realizacji. Na ich podstawie możemy poznać styl konkretnego projektanta, ale także sprawdzić, czy sposób urządzania wnętrz jest różnorodny, czy też wszystkie prezentacje realizowane są sztampowo i według jednego wzorca. Dobry projekt powinien uwzględniać uniwersalne rozwiązania, które po roku czy dwóch nie staną się niemodne lub niepraktyczne. Warto kierować się trendami, jednak nic na siłę.
Paradoksalnie, dobry dekorator wnętrz jest w stanie ograniczyć koszty urządzania nowego lokum. Oczywiście, ważne – obok przedstawienia oczekiwań wizualnych – jest także ustalenie budżetu. Osoby obawiające się kosztów zatrudnienia fachowca należy jednak uspokoić. Dobry dekorator wnętrz dysponować powinien wiedzą branżową, znać aktualną ofertę, mieć także kontakty, pozwalające niejednokrotnie wybrać najbardziej optymalne cenowo rozwiązania.
Specjaliści podkreślają, że zatrudnienie dekoratora koszt inwestycji podnosi zaledwie o kilka procent, pozwalając przy tym wynegocjować nawet kilkunastoprocentowe zniżki w sklepach i firmach usługowych. W praktyce może to zatem oznaczać oszczędność – na pewno czasu i, być może, pieniędzy.
Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja DokoracjawDomu.pl .
© All rights reserved. Created with Voxel