Kuba

Podłoga z płyt OSB - pomysł, którym warto się zainteresować!

 • Posted 3 lata ago
 • Uncategorized

Podłoga z płyt OSB – pomysł, którym warto się zainteresować! 

Podłoga z płyt OSB to jeden ze sposobów na uzyskanie praktycznego wykończenia posadzki. Niemniej, sporo osób może zastanawiać się czy obecnie, przy tak zaawansowanych technologicznie materiałach budowlanych, płyta OSB jest nadal praktycznym rozwiązaniem. W końcu, skoro mamy tyle nowoczesnych technologii to czy jest sens stosować coś, co znane jest od lat? W sumie to zasadne pytanie, dlatego dzisiaj postaramy się przedstawić zalety jakie posiada podłoga z płyt OSB. W końcu przed dylematem wyboru najlepszego wykończenia tego typu, staje właściwie każdy kto buduje lub jedynie remontuje swój dom czy mieszkanie.  

 1. Płyty OSB – czym są i skąd się wzięły? 
 2. Podłoga z płyt OSB – dlaczego warto na nią postawić? 
 3. Podłoga z płyt OSB – montaż  

Płyty OSB – czym są i skąd się wzięły? 

Zacznijmy może od tego czym w ogóle są płyty OSB. Gdybyśmy spojrzeli na ich nazwę to OSB jest skrótem oznaczającym z języka angielskiego płytę o wiórach orientowanych (oriented strand board). Zatem płyty OSB to drewnopochodne płyty kompozytowe, wytworzone z trzech warstw płytek z drewna sosnowego, które połączone są ze sobą przy użyciu żywic, w odpowiedniej temperaturze. Płyty OSB pojawiły się w roku 1981 na bazie ciągłych prac mających na celu rozwijanie i dopracowywanie płyt wiórowych a następnie drewnopochodnych płyt waflowych. Co ciekawe płyty OSB zawierają nawet 90% drewna a materiał na nie stanowią specjalnie wyselekcjonowane pnie drzew. Same płyty produkowane są również w bardzo różnych wymiarach, zarówno jeśli chodzi o długość, szerokość, jak i grubość gotowych produktów. Przy tym warto podkreślić, że płyty OSB różnią się także właściwościami, które determinują ich konkretne przeznaczenie i zastosowanie.  

Możemy zatem śmiało powiedzieć, że płyty OSB są obecnie dość uniwersalnym materiałem budowalno-wykończeniowym i wykorzystuje się go na bardzo różny sposób.  

Podłoga z płyt OSB – dlaczego warto na nią postawić? 

Wróćmy jednak do podłogi a dokładniej do tego, czy podłoga z płyt OSB jest godna zastosowania. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto zastanowić się nad tym jakie korzyści daje materiał OSB o którym dziś mówimy. Przede wszystkim płyty OSB są niesamowicie wręcz wytrzymałe i bardzo solidne, co sprawia, że uważa się je za bardzo dobry materiał nośny na podłogi. Przy tym płyty te posiadają naprawdę dobre właściwości oraz parametry techniczne. Na przykład, cechuje je jednorodność i równomierna gęstość a przy tym wysoka stabilność kształtu. Płyty OSB posiadają także wysoką odporność na przenikanie pary oraz relatywnie dobrze właściwości termoizolacyjne.   

Podłoga z płyt OSB posiada jeszcze jeden niewątpliwy atut – koszt jej wykonania jest niewielki w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Do tego z podłogi takiej można korzystać od razu po jej zamontowaniu. To także bardzo duży atut i cecha pożądana przy wszelkich pracach budowlano-remontowych.   

Podłoga z płyt OSB – montaż 

Jak jednak montuje się płyty OSB? Bardzo ciekawie wyjaśnia to specjalista z firmy maldrew“łatwy montaż polega na prostopadłym ułożeniu płyt w stosunku do legarów i zachowania odpowiedniej dylatacji co nie powinno sprawić większych problemów. Aby mocowanie było trwałe, wykorzystuje się do prac specjalne wkręty lub gwoździe, które są dłuższe od grubości płyty. Wielkość materiału drewnopochodnego należy dostosować do rozstawu legarów” 

Widać więc, że płyty te faktycznie montuje się dość łatwo a przy tym szybko. To także wyraźny plus jakim charakteryzuje się podłoga z płyt OSB. Czy zatem warto pomyśleć o takim rozwiązaniu? Bezapelacyjnie tak – zalety płyt OSB oraz ich szeroka możliwość zastosowania powoduje, że materiał ten wręcz idealnie nadaje się na wykończenie oraz wykonanie podłóg! 

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions