Kuba

Przed jakimi zagrożeniami chronią buty robocze?

  • Posted 5 lat ago
  • Uncategorized

Buty robocze to jeden z najważniejszych elementów ubioru oraz ochrony przy różnego rodzaju pracach w różnych branżach. To od nich zależy komfort naszej pracy i co najważniejsze bezpieczeństwo. Chronią one newralgiczne części nogi oraz dają odpowiednią stabilizacją w sytuacjach, w których zwykłe obuwie z pewnością nie poradziłoby sobie. Noszenie takich butów to zdecydowanie dobre posunięcie a w wielu przypadkach obowiązek nakładany przez przepisy BHP. Zakup butów ochronnych nie jest trudny, a może dać bardzo wiele korzyści. Czym zatem są buty robocze? Jakie są normy bezpieczeństwa dla butów ochronnych? Czym grozi brak obuwia roboczego? Gdzie kupić buty ochronne? Odpowiedzi na te pytania, przydatne porady oraz wskazówki przydatne w pracy prezentujemy w dalszej części tekstu.

Czym są buty robocze?

Buty robocze to buty specjalnie przystosowane i dedykowane do wykonywania różnego rodzaju prac. Są one dostępne w różnych wersjach i służą do wielu typów zadań. Buty ochronne są wykonane z odpowiednio wytrzymałych materiałów, które gwarantują naszym stopom zabezpieczenie przed wieloma czynnikami. Buty robocze chronić mogą od urazów mechanicznych, żarzących cieczy, skrajnych temperatur czy innych niebezpiecznych sytuacji. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów butów, co umożliwia dokładne ich dopasowanie. Są one dostępne w różnych rozmiarach i wersjach. Obuwie takie musi być dobrze dopasowane, gdyż spędzamy w nim większość dnia w czasie pracy. Wpływa to na komfort poruszania się oraz samo bezpieczeństwo. Buty ochronne mogą posiadać różne kształty, konstrukcje i być pokryte np. skórą naturalną, tworzywem sztucznym, materiałem tekstylnym czy połączeniom tych wszystkich rozwiązań.

Normy bezpieczeństwa dla butów ochronnych

Buty robocze posiadają różne normy bezpieczeństwa. Jest to spowodowane różnym ich przeznaczeniem. Mogą one być odporne lub profilowane w danym kierunku i chronić przed konkretnymi zagrożeniami. Każda praca wymaga nieco innych modeli, dlatego warto dobrze zapoznać się ze specyfikacją, normami i wymogami. Buty robocze dzielą się na kilka norm bezpieczeństwa. Niektóre mogą spełniać tylko jedną z nich a inne nawet kilka.

Pierwszą normą bezpieczeństwa butów roboczych jest ich rodzaj. Wyróżnia się 4 typy: półbuty, trzewiki, sandały i buty do kolan. Niektóre prace wymagać będą innego typu obuwia. Kolejną normą jest ogólny rodzaj ochrony, jaki gwarantują buty. W tym zestawieniu buty dzielą się na 3 rodzaje — S, P i O. Obuwie typu S to obuwie bezpieczne. Posiada ono wzmocnienia na niektórych elementach. Ma ono też odpowiednio wzmocnione noski i wkładki, które są odporne na uderzenia o mocy 200 J i ściskanie o mocy 15 kN. Drugim typem jest obuwie P, czyli obuwie ochronne. Jest ono takiej samej konstrukcji i ma również wzmocnienia, które wytrzymują uderzenia 100 J i są wytrzymałe na ściskanie o mocy 10 kN. Ostatnim typem obuwia jest typ O. To byty nie posiadają noski i kilka specjalnych wzmocnień. Są one odpowiednio zaprojektowane i służą do typowej pracy, gdzie nie występuje ryzyko uderzenia czy zmiażdżenia stopy. Kolejnym podziałem, który występuje w obuwiu ochronnym, jest klasyfikacja ze względu na ochronę przed obrażeniami. Są to buty chroniące przed:

  • czynnikami biologicznymi
  • czynnikami chemicznymi
  • czynnikami mechanicznymi
  • temperaturą
  • porażeniem elektrycznością
  • czynnikami atmosferycznymi
  • wybuchem
  • są antystatyczne

Buty robocze posiadają również klasyfikacje normy bezpieczeństwa w postaci oznaczeń np. SB czy S1 itp. Są to krótkie definicje o właściwościach butów dzięki którym możemy wyczytać wiele informacji. Na podstawie tych danych możemy również dobrać odpowiednie buty do naszych potrzeb. Typ SB zapewni podstawowe bezpieczeństwo i ma nosek odporny na uderzenie z siłą 200J. Typ S1 posiada zamknięty obszar pięty buta, absorpcję energii w pięcie i jest antyelektrostatyczny. Typ S2 spełnia warunki typu s1 oraz nie przepuści dodatkowo wody. Typ S3 ponadto posiada odporną na przebicia podeszwę. Buty S4 podają odporny nosek, zabudowań piętę, i są wodoszczelne, ale nie mają odporniejszej na przebicie podeszwy. Typ butów ochronnych S5 posiada wszystkie wyżej wymienione cechy i jest najbezpieczniejszym typem obuwia.

Ważną normą bezpieczeństwa jest również podeszwa i jej właściwości. Wyróżnia się kilka opcji. Podeszwa oznaczona znacznikiem PU jest odporna na temperatury rzędu 100 C i jest wykonana z poliuretanu. Typ PU PU jest podeszwą wykonaną z podwójnego poliuretanu. Warstwa zewnętrzna jest nieco bardziej wytrzymała, natomiast warstwa wewnętrzna zapewnia większy komfort użytkowania buta. Gdy na butach spotkamy oznaczenie PU/NITRYL buty takie przeznaczone są do najcięższych zadań. Podeszwa jest wykonana z komfortowej wewnętrznej warstwy poliuretanu oraz zewnętrznej warstwy kauczukowej. Mają one wyższą odporność na chemikalia, wysoką temperaturę czy są odporne na różnego rodzaju odczynniki.

Czym grozi brak obuwia roboczego?

Brak odpowiedniego obuwia roboczego – ochronnego oprócz złamania zasad bhp może grozić nam wieloma innymi konsekwencjami. Jeśli nie zaopatrzymy się w odpowiednie obuwie, możemy zostać poparzeni lub okaleczeni cieczami. Jeśli w zakładzie pracy używa się np. cieczy chemicznych czy o wysokich temperaturach buty takie chronią nas np. przez żrącymi kwasami, rozgrzanym olejem czy innymi płynnymi chemikaliami. Brak obuwia roboczego grozi również mechanicznym uszkodzeniem stopy. Jest to szczególnie widoczne w pracach, gdzie przenosi się ciężkie elementy, pakunki czy ładunki. Upadek betonowego czy metalowego elementu może spowodować poważne kontuzje lub nawet długotrwałe uszkodzenie stopy. Jeśli nie będziemy używać odpowiedniego obuwia ochronnego, możemy poślizgnąć się czy skręcić kostkę. Buty takie dają odpowiednie usztywnienie i mają gumową podeszwę. Skutki wypadku mogą być odczuwalne jeszcze przez długi czas lub pozostać na stałe, jeśli nie będziemy mieli odpowiednich butów roboczych przystosowanych do danego typu pracy. Brak obuwia ochronnego może skutkować również niewypłaceniem odszkodowania za wypadek w pracy i uznania nas za winnych jego powstania. Gdy dojdzie do niego, a my nie będziemy mieli odpowiednich butów, poniesiemy również dodatkowo i takie konsekwencje.

Gdzie kupić buty ochronne?

Gdy wiemy już, jak ważne są buty ochronne i jak należy je dobierać ostatnią kwestią, jest miejsce ich zakupu. Pytanie, gdzie kupić takie buty pada bardzo często. Z pewnością będą to stacjonarne sklepy specjalistyczne z obuwiem bhp. W swoim szerokim asortymencie oprócz innych ubrań pracowniczych mają one również wiele rodzajów takiego obuwia. Są to modele przeważnie dobrej jakości o różnym przeznaczeniu. W takim sklepie możemy również liczyć na fachową pomoc i doradztwo, które w wielu sytuacjach jest bardzo korzystne.

Obuwie robocze BHP znajdziemy również w marketach budowlanych. Dział ten nie jest zazwyczaj bogaty i nie znajduje się we wszystkich marketach, ale jest to opcja warta rozważenia. Buty w takich miejscach są w nieco niższej cenie niż w sklepach specjalistycznych i również prezentują dobre parametry bezpieczeństwa.Trzecim stacjonarnym punktem gdzie możemy nabyć takie buty, są popularne supermarkety. Na działach budowano ogrodowych lub obuwniczych możemy spotkać różnego rodzaju buty. Cena w takich miejscach jest najniższa, ale warto również zwrócić uwagę na jakość takich butów. Zdarza się, że wyglądają one jedynie na ochronne, a w rzeczywistości są jedynie masywniejszymi zwykłymi butami. Wśród nich znaleźć można jednak modele takie, które spełniają odpowiednie normy i posiadają wymagane elementy.

Jednym z najlepszych rozwiązań jest zakup bezpośrednio butów u producenta Demar24.pl To polska uznana i rzetelna firma ciesząca się wieloma pozytywnymi opiniami. Na stronie marki możemy znaleźć wiele rodzajów obuwia, a duży wybór z pewnością pomoże dobrać odpowiedni typ obuwia do wykonywanej pracy. Oprócz sporego asortymentu wszystkie buty są dobrej jakości i spełniają normy bhp. Ważnym plusem jest również atrakcyjna cena i bardzo komfortowy system dostawy. Kupując buty w internecie, nie musimy tracić sporej ilości czasu na osobiste szukanie butów w sklepach.

© All rights reserved. Created with Voxel

  • Home
  • Explore
  • Places
  • Events
  • Jobs
  • Communities
  • People
  • Login
  • Sign up
  • Privacy Policy
  • Terms and conditions