Kuba

Przygotuj taras drewniany do zimy

 • Posted 8 lat ago
 • Uncategorized

Tarasy drewniane stanowią część otoczenia. Doskonale komponują się z otaczającą dom przyrodą, zapewniając mieszkańcom zdrowy mikroklimat. Podczas sprzyjającej pogody na tarasie spędzamy wiele czasu – odpoczywamy po całym dniu pracy, spotykamy się z przyjaciółmi, kontemplujemy piękno natury.


 

Do budowy drewnianych tarasów stosowa jest drewno krajowe lub egzotyczne. Odporne na wilgoć są tarasy wykonane z desek dębowych, tekowych i bangkirai. Nachylenie płyty tarasowej około 3- procentowe, umożliwi odprowadzenie nadmiaru wody opadowej.

 

Przed zimą, porą roku, w czasie której deski tarasowe narażone są na uszkodzenia, należy przeprowadzić prace, od których zależeć będzie stan tarasu w czasie całego następnego sezonu.

 

 

Przystępujemy do pracy

Czynności konserwacyjne najlepiej wykonać w czasie słonecznej pogody, przy temperaturze powyżej pięciu stopni Celsjusza.

 

Oczyszczenie tarasu z zanieczyszczeń jest podstawową czynnością. Czyszczenie mechaniczne, polegające na usunięciu kurzu, opadłych liści lub piasku wykonujemy przy pomocy miotły, natomiast zabrudzenia usuwamy drucianą lub ciśnieniową myjką. Jeśli posiadamy ryflowane deski, przeprowadzamy ich oczyszczenie wzdłuż słoi drewna. Taras myjemy i pozostawiamy do wyschnięcia.

 

Następną pracą jest impregnowanie desek przy pomocy szybkoschnącego oleju do desek tarasowych. Olejowanie przeciwdziała szkodliwemu działaniu promien UV oraz zabezpiecza deski przed wilgocią oraz rozwojem pleśni i grzybów. Zanim nałożymy olej, warto dokonać gruntowania drewna preparatem, który zabezpiecza przed rozwojem szkodników, niszczących deski.

 

Specjalna powłoka, będąca efektem impregnowania tarasu olejem, ma właściwości antypoślizgowe. Olej nakłada się na deski równomierną warstwą. Powierzchnia zabezpieczona olejem nabiera żywego koloru i nie łuszczy się. Zaimpregnowane deski należy zostawić do wyschnięcia na 24 godziny.

 

 

Zabezpieczenie zniszczonego tarasu

Przed zimą wykonujemy jedynie najważniejsze naprawy, pozostawiając dokładniejszy remont na wiosnę, gdy pogoda będzie sprzyjała wykonaniu prac na zewnątrz budynku. Przywrócenie tarasowi atrakcyjnego wyglądu uzyskamy poprzez czyszczenie chemiczne. Specyfik do czyszczenia tarasów nakładany jest na oczyszczoną i zwilżoną powierzchnię. Jego zastosowanie pozwoli na usunięcie tłustych plam, a także pozbędziemy się glonów i grzybów, występujących często na zacienionej stronie tarasu. Środek działa przez 20 minut. Po spłukania go, należy pozostawić taras do wyschnięcia – na około 24 godziny.

 

Innym sposobem na przywrócenie deskom pięknego wyglądu, jest ich zeszlifowanie, przy wykorzystaniu maszyny do szlifowania.

 

Właściwie zabezpieczony taras może służyć do wypoczynku również zimową porą. Relaks w otoczeniu zimowego krajobrazu, grillowanie czy korzystanie z promieni słonecznych mogą stanowić ciekawy sposób wykorzystania tarasu.

 

Regularne usuwanie śniegu pozwoli zapobiec gromadzeniu się wody. Nie wolno stosować soli, która zniszczy drewno i pozbawi powłokę zabezpieczającą jej dobroczynnych właściwości. Śnieg usuwamy lekką plastikową szuflą.

 

 

Dom-Drewniany.pl – blog specjalizujący się w tematyce budownictwa drewnianego.

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions