Kuba

Regał na książki – jak wybrać najlepszy?

 • Posted 4 lata ago
 • Uncategorized

Posiadanie domowej biblioteczki to marzenie niejednego miłośnika czytania. Odpowiedni regał na książki nie tylko umożliwi przechowywanie naszej kolekcji, ale także będzie dobrze prezentować się we wnętrzu. Jak zatem wybrać idealny model? Sprawdzamy, jaki rozmiar oraz rodzaj regału na książki będzie najlepszy do danego mieszkania.

 1. Regał na książki – jak wybrać odpowiedni rozmiar?
 2. Regał klasyczny czy modułowy? Jak dopasować regał do wnętrza?
 3. Gdzie jest najlepsze miejsce na domowy regał na książki?
 4. O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając regał?

Regał na książki – jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Regał na książki musi być przede wszystkim funkcjonalny. Dlatego też powinien jak najlepiej odnajdywać się w otoczeniu. Nie może zatem być zbyt duży, aby zawadzać domownikom, jak też zbyt mały, który nie pomieści naszej całej bibliotecznej kolekcji.

I jak długość oraz szerokość regału możemy bez problemu wymierzyć oraz dopasować do danej przestrzeni, tak wciąż pozostaje aspekt wielkości oraz głębokości półek. Przecież nie chcemy, aby nasze książki leżały na styk, a już tym bardziej, aby się nie mieściły.

Jakie są zatem idealne wymiary? Oczywiście zależy to od wielkości książek, jakie planujemy przechowywać. Większość powieści ma rozmiar A5 (21 centymetrów). Z kolei albumy najczęściej mają format A4 (30 centymetrów). Dlatego też sprawdźmy, czy wybrany model regału pomieści naszą kolekcję. Pamiętajmy także, aby półki pozwalały na zachowanie około 1,5 centymetra wolnej przestrzeni, dzięki czemu uchronimy nasze książki od uszkodzenia.

Regał klasyczny czy modułowy? Jak dopasować regał do wnętrza?

Aby wiedzieć, na jaki model regały się zdecydować, warto przyjrzeć się po prostu dostępnej przestrzeni. Duży, okazały klasyczny regał to z całą pewnością marzenie nie tylko miłośnika książek, ale również klasyki. Tego rodzaju rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w dużym salonie. Jeśli mamy do dyspozycji całą ścianę lub tylko jej wycinek, możemy stworzyć zadowalający efekt, zwłaszcza kiedy dysponujemy pokaźnym zbiorem książek.

Ponadto wolnostojący regał na książki sprawdzi się idealnie w celu oddzielenia dużego pomieszczenia na strefy. Takie rozwiązanie na pewno pokochają właściciele przestronnych kawalerek. Dzięki nim mogą oni wydzielić na przykład część dzienną od sypialnianej.

Co zaś w przypadku niełatwych konstrukcji? Skosy oraz kąty zawsze stanowią pewne wyzwanie. Jednakże i nie można znaleźć sposób. W tym celu warto wykorzystać modułowe rozwiązania. Pozwalają one na stworzenie indywidualnej kompozycji, która idealnie oraz ergonomicznie wypełni daną przestrzeń. Poszczególne regały na książki są dostępne stronie internetowej: https://www.sfmeble.pl/pomieszczenia/salon/regaly.html.

Gdzie jest najlepsze miejsce na domowy regał na książki?

Odpowiedź na to pytanie wydawać się mogła, że jest prosta. Jednakże niejednokrotnie możemy stać przed niemałym dylematem. W końcu nie jest to oczywiste, gdzie jest najlepsze miejsce na regał na książki. O ile nie mamy wydzielonego pomieszczenia na domową bibliotekę, tak możemy poeksperymentować z ustawieniem mebli, aby uzyskać ciekawy efekt.

Z całą pewnością najbardziej powszechnym ustawieniem jest salon. To w końcu tam odpoczywamy po całym dniu. Umiejscowienie regału na książki w pobliżu sofy tylko nas zachęci do sięgnięcia po lekturę. Regał postawiony przy ścianie nie zakłóca także poruszania się po domu, jeśli decydujemy się na większy egzemplarz. W przypadku mniejszych rozmiarów może być usytuowany na wolnej przestrzeni, o ile tylko nie będzie nikomu zawadzał.

Jednakże salon to nie jest jedyne miejsce, w którym regał na książki się sprawdzi. Warto go umiejscowić przede wszystkim tam, gdzie najczęściej odpoczywamy i gdzie po prostu lubimy czytać. Jeśli zatem lubimy lekturę przed snem, możemy rozważyć postawienie regału w sypialni. Jeśli tylko mamy do dyspozycji odpowiednią ilość przestrzeni bez problemu umieścimy mebel w pobliżu łóżka.

O podobnym rozwiązaniu warto pomyśleć również w przypadku pokoju dla dziecka. Nasza pociecha w końcu sięga po inne książki i warto, aby mogła przechowywać je w osobnym miejscu. Mniejszy wolnostojący regał pozwoli na trzymanie w pobliżu nie tylko powieści, ale także lektur szkolnych czy też podręczników.

O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając regał?

Wybór odpowiedniego regału to nie tylko sprawdzenie, czy jego rozmiar jest odpowiedni i pasuje do naszego mieszkania. Oprócz niego warto pomyśleć także o innych rzeczach, takich jak dostosowanie go do danej aranżacji.

W sklepach z meblami odnajdziemy wiele propozycji, którymi możemy się zainspirować. Pamiętajmy jednak, że nawet najładniejszy regał na książki nie będzie się dobrze prezentował, jeśli nie zostanie dopasowany do wnętrza. I tak do wyboru mamy nie tylko klasyczne modele, ale także nowoczesne, o niespotykanych kształtach, wymiarach, a także kolorach i materiałach.

Na koniec warto również podkreślić jakość wykonania. Regał na książki musi w końcu udźwignąć naszą całą kolekcję. Warto zatem, aby był zrobiony z wytrzymałych materiałów. Może on być wykonany z płyty meblowej, jak z drewna oraz stali. Nie ulega wątpliwości, że regał na książki z drewna czy stali będzie najbardziej wytrzymały. Z kolei ten wykonany z płyty wiórowej lub MDF będzie tańszy, ale nie poradzi sobie ze zbyt dużym obciążeniem.

Dlatego wybierając nowy regał na książki, kierujmy się nie tylko jego wyglądem, który również jest ważny, ale także wykonaniem oraz rozmiarem. Tym sposobem znajdziemy taki model, który idealnie skomponuje się z innymi meblami, a do tego podkreśli charakter wnętrza. Ponadto nie zapominajmy, aby kupować meble tylko ze sprawdzonych sklepów, na których jakości można polegać.

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions