Kuba

Renowacja drewna – jak odnowić starą drewnianą szafę?

  • Posted 2 lata ago
  • Uncategorized

W przemyśle meblarskim nie ma szlachetniejszego materiału niż dobrej jakości drewno. Jeśli wyposażysz swój dom w drewniane meble, to możesz mieć pewność, że posłużą przez lata. Niemniej meble również ulegają eksploatacji i z upływem czasu tracą swój blask. Ogromną zaletą jest jednak możliwość odrestaurowania takiego mebla. Jakie narzędzia i materiały są potrzebne, by odnowić drewnianą szafę? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Czy można samodzielnie przeprowadzić renowację drewnianej szafy?

Jeśli masz w domu solidną drewnianą szafę, która jednak wymaga odświeżenia lub naprawy, to z pewnością rozważasz przeprowadzenie renowacji. I słusznie! Taka szafa wykonana z litego drewna to prawdziwy domowy skarb.

Drewniana powierzchnia jest natomiast bardzo wdzięcznym materiałem do obróbki – szczególnie, kiedy mamy do czynienia z surowym naturalnym drewnem. Niemniej większość mebli pokrytych jest warstwami farb i lakierów, które na samym początku trzeba usunąć (zrobisz to papierem ściernym).

Szafa to zwykle dość duży mebel. Potrzebujesz zatem odpowiednio dużo miejsca, aby ją rozkręcić (odkręcić drzwiczki, wyjąć szuflady). Renowacja nie trwa kilka minut, gdyż potrzeba czasu do wyschnięcia poszczególnych warstw (opcjonalnie) farby i ochronnego lakieru.

Oczywiście możesz przeprowadzić renowację samodzielnie, stosując się do kilku istotnych zasad. Przede wszystkim najpierw musisz zadbać o niezbędne narzędzia i akcesoria, a zatem:

  • Wkrętarka do wykręcania i wkręcania śrub w celu rozkręcenia szafy (opcjonalnie, można to zrobić ręcznie za pomocą śrubokrętu).
     

  • Folia malarska i taśma – aby zabezpieczyć otoczenie oraz te elementy mebla, których nie da się zdemontować.
     

  • Rękawice ochronne.
     

  • Papier ścierny lub szlifierka oraz tarcze do szlifowania drewna – do zdejmowania starych warstw farb i lakierów oraz wyszlifowania powierzchni drewna.
     

  • Farba do drewna (opcjonalnie – jeżeli planujesz pomalować szafę na przykład na biało).
     

  • Akcesoria do malowania – pędzel i wałek.
     

  • Lakier do drewna – aby zabezpieczyć powierzchnię drewna i nadać jej połysku.
     

Oczywiście nie musisz odnawiać mebla samodzielnie. Każdy warsztat stolarski chętnie podejmie się tego zadania. W efekcie otrzymasz nową-starą szafę z zaklętą w jej słojach duszą, lecz o pachnącym nowością obliczu.

Jak odnowić drewnianą szafę krok po kroku?

Należy zacząć od szlifowania drewna; powierzchnia drewna powinna zostać w efekcie pozbawiona starych powłok z farb i lakierów.

Do tego celu można użyć papieru ściernego, lecz ręczne szlifowanie dużych powierzchni może być problematyczne. Dużo lepiej sprawdzi się szlifierka do drewna.

Co istotne – drewno powinno się szlifować wzdłuż włókna drewna, by uniknąć powstania nieestetycznych „zadziorów” i po prostu zniszczenia powierzchni. Podczas szlifowania należy regularnie oczyszczać mebel z powstałego pyłu.

Najlepszy efekt uzyskasz, jeśli do ostatniego szlifowania użyjesz papieru ściernego o granulacji P150 lub P180.

To wystarczy, aby dobrze przygotować powierzchnię pod dalsze zabiegi – malowanie pędzlem i lakierowanie drewna pistoletem natryskowym. Wysoki połysk drewnianego mebla to właśnie zasługa lakieru.

Szlifowanie drewna po lakierowaniu

Istotną częścią pracy jest szlifowanie drewna po lakierowaniu. Jak już wspomnieliśmy – pierwszym krokiem jest usunięcie starych powłok. Jednakże dopuszczalne są sytuacje, w których można lakierować drewno bez usuwania starych warstw – tylko i wyłącznie, jeśli poprzednia warstwa lakieru jest w dobrym stanie. Zdecydowanie lepiej jest jednak zeszlifować te warstwy.

Po wyszlifowaniu i oczyszczeniu powierzchni nanieś pierwszą warstwę lakieru – rób to pewnymi ruchami wzdłuż włókien, a preparat nakładaj cienkimi warstwami.

Oczywiście każdą warstwę – czy to farby, czy lakieru – należy pozostawić do wyschnięcia. Jeśli chodzi o lakierowanie drewna, to schnięcie potrwa około 4 godzin dla produktów akrylowych i około 10-12 godzin dla preparatów na bazie rozpuszczalnika (lakier zewnętrzny).

Aby uzyskać zadowalający efekt, będziesz potrzebował 3-4 warstw. Za każdym razem, przed nałożeniem kolejnej warstwy, musisz pamiętać o przeszlifowaniu mebla papierem ściernym o wysokiej ziarnistości.

Szlifowanie i lakierowanie drewna kluczem do sukcesu

Podsumowując; szlifowanie i lakierowanie drewna to najważniejsze zabiegi renowacyjne, dzięki którym stara szafa zyska nowe oblicze.

Trzeba pamiętać, że wyszlifowanie drewna (z użyciem odpowiedniej i równomiernej siły nacisku, z zastosowaniem wiedzy na temat kierunku szlifowania, a także przy użyciu profesjonalnych narzędzi i papierów ściernych czy też tarcz o odpowiedniej ziarnistości) wymaga precyzji i wprawy.

Poza umiejętnościami duże znaczenie mają także użyte do pracy narzędzia; profesjonalna szlifierka i dopasowane do niej tarcze do szlifowania drewna.

Kolejna kwestia to preparaty – wysokiej jakości farby do drewna (jeżeli planujemy zmienić kolor szafy), jak również zabezpieczające powierzchnię mebla lakiery (również występują w szerokiej gamie kolorystycznej, podkreślając tym samym naturalną barwę drewna).

Warto zatem sięgać po najwyższej jakości narzędzia i akcesoria. Jeżeli dotąd nie zajmowałeś się tym chociażby hobbystycznie, to może złapiesz bakcyla i odnowisz kolejny mebel z domowej kolekcji?

Pamiętaj też, że zawsze możesz oddać swój cenny mebel do renowacji w zakładzie stolarskim, gdzie profesjonaliści mają do dyspozycji najwyższej jakości sprzęt i produkty do pielęgnacji drewna.

© All rights reserved. Created with Voxel

  • Home
  • Explore
  • Places
  • Events
  • Jobs
  • Communities
  • People
  • Login
  • Sign up
  • Privacy Policy
  • Terms and conditions