Kuba

Rodzaje desek tarasowych – charakterystyka, wady i zalety

 • Posted 6 lat ago
 • Uncategorized

Deski z drewna gatunków krajowych lub europejskich

 

Deski do wykończenia posadzki na tarasie najczęściej wykonane są z drewna sosnowego, świerkowego i modrzewiowego. Ci, którzy wewnątrz mieszkania posiadają drewniany parkiet, doceniają jego wytrzymałość i efektowny wygląd, więc chętnie decydują się na podobne rozwiązanie w przypadku powierzchni na zewnątrz. Drewno sosnowe i świerkowe wyróżnia się jasnym zabarwieniem i widocznym usłojeniem. Deska tarasowa wykonana z tych gatunków należy do najtańszych tego typu materiałów, ale wymaga częstej i rzetelnej impregnacji. Gatunki drzew iglastych są mało odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne. Jeżeli nie zależy nam na długowieczności, to spokojnie wystarczą – ich trwałość ocenia się na dziesięć lat. Wyjątkiem w tej grupie są deski modrzewiowe, które różnią się nieco kolorem i strukturą, ale są za to znacznie bardziej wytrzymałe i odporne na warunki środowiska.

 

 

Rodzaje desek tarasowych

 

 

Deski z drewna egzotycznego

 

Decydując się na wybór gatunków egzotycznych, koniecznie trzeba pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. Za wysoką ceną tego typu desek tarasowych stoi nie tylko efektowny i oryginalny wygląd, ale również wysoka odporność na działanie warunków atmosferycznych. To nie oznacza, że deska tarasowa z drewna egzotycznego nie wymaga pielęgnacji. O ile nie ma konieczności systematycznego pokrywania jej impregnatami, to potrzebuje olejowania, by nie stracić naturalnie pięknej barwy. Deski z gatunków egzotycznych, czyli teak, bangkirai, mahoń czy sapelli posiadają specjalne substancje, które naturalnie chronią drewno przed działaniem wody, promieni UV, grzybów i pleśnieniem.

 

 

deski tarasowe różne rodzaje

 

 

Deski kompozytowe

 

Jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie poświęcić czasu na regularną pielęgnację deski z naturalnego surowca, możesz sięgnąć po kompozyt. Deski kompozytowe stanowią idealną alternatywę dla drewna, choćby dlatego, że po części są z niego zrobione. Dostępna na rynku deska tarasowa z kompozytu składa się z tworzywa sztucznego i drewna, najczęściej w proporcjach 70 do 30% lub pół na pół. Deski tego typu wyróżniają się zarówno efektownym wyglądem, jednolitością barwy i struktury, jak również wygodą użytkowania. Można po nich bez obaw spacerować boso, chyba że mocno się nagrzeją od słońca. Ich największą wadą jest szybkie nagrzewanie się, a to oznacza, że niezbyt dobrze sprawdzą się na tarasach dobrze nasłonecznionych. Niemożliwe może okazać się wyjście na taras bez obuwia. Ze względu na domieszkę polimerów syntetycznych deska tarasowa kompozytowa pozostaje odporna na działanie warunków atmosferycznych, więc nie wymaga impregnowania.

 

 

Bez względu na to, jaki wybierzesz rodzaj desek tarasowych, pamiętaj o właściwym przygotowaniu podłoża. Trzeba mieć na uwadze równość powierzchni i zachowanie odpowiedniego spadku. Warto także zadbać o regularną pielęgnację każdej deski, bo to procentuje ładnym wyglądem i przedłuża żywotność materiału.

 

 

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions