Do użytku prywatnego wystarczą proste, tańsze modele, które można kupić już za kilkaset złotych. Bardziej profesjonalne urządzenia są droższe i przeznaczone są do intensywnej eksploatacji, np. na budowach, przy pracach porządkowych. Łuparki do drewna dzielą się na trzy podstawowe rodzaje, w zależności od typu energii potrzebnej do rozrąbania drewna:
Podział ten nie jest oczywiście jedyny i to tylko wierzchołek góry lodowej. Oprócz tego możemy spotkać się z takimi pojęciami jak łuparka świdrowa, kinetyczna, pozioma, pionowa. Pod tym względem podział dotyczy budowy maszyny.
Silnik napędzany jest tu paliwem i z reguły ma bardzo wysoką wytrzymałość. Najlepsze modele są nawet odporne na niewłaściwe użytkowanie. Wymagają częstych przeglądów, jednak zakup łuparki spalinowej jest inwestycją na lata. Silniki spalinowe generują dość duży hałas, co jest charakterystyczne dla tych modeli silników.
Ma nieco mniejszą moc od spalinowej i jest również bardziej delikatna, ale nie wymaga częstych przeglądów. Łuparka o większej mocy bez problemu poradzi sobie z twardym drewnem. Dużym plusem modeli elektrycznych jest cicha praca.
Charakteryzuje się dość skomplikowaną budową i powolną pracą, jednak doskonale radzi sobie z każdym rodzajem drewna, nawet tym dużym i twardym. Ma bardzo dużą siłę i ogromną wytrzymałość. Modele hydrauliczne są dość drogie i mają zastosowanie w przemyśle drzewnym i na budowach.
Inny podział urządzeń uwzględnia ich typ konstrukcji. Pod tym kątem wyróżnia się modele poziome i pionowe:
Wśród elektrycznych i spalinowych wyróżnia się także modele świdrowe, zwane także ślimakowymi. Łuparka świdrowa posiada ostrze, które wkręca się w drewno, co z kolei powoduje jego rozłupanie zgodnie z kierunkiem wzrostu. Jej zaletą jest niewielki rozmiar i prosta obsługa, dlatego łuparka świdrowa doskonale sprawdzi się w domu i ogrodzie, np. do przygotowywania drewna kominkowego.
Łuparki można przyrównać do mechanicznych siekier, które są w stanie podzielić nawet duże sztaby drewna. Urządzenia są proste w obsłudze, dlatego nie wymagają fachowej wiedzy operatora. Warto zaznaczyć, że łuparki są dużo bezpieczniejsze od klasycznych sposobów rąbania drewna np. za pomocą siekiery lub piły tarczowej. Łuparka przyda się na pewno wtedy, gdy musimy obrabiać większe ilości drewna. Urządzenia są dość tanie w eksploatacji i znacznie szybsze niż manualne cięcie drewna.
© All rights reserved. Created with Voxel