Wpływ na niszczenie się drewna ma m. in. wilgoć. Jej działanie powoduje, że surowiec ten początkowo pęcznieje, a później, po wyschnięciu, kurczy się. To natomiast może skutkować licznymi pęknięciami, przez co drewno przestaje wyglądać korzystnie, a na dodatek jego struktura zaczyna być coraz słabsza. Poza tym, w miejscu, gdzie panuje wilgoć mogą się rozwijać mikroorganizmy, które z kolei sprawiają, że drewno zaczyna gnić i pojawia się na nim pleśń lub grzyb.
Drewno powinno też mieć jak najrzadszy kontakt ze słońcem, co w przypadku zastosowań zewnętrznych jest założeniem trudnym do zrealizowania. Promienie UV mają szkodliwy wpływ na jego wygląd – to przez nie staje się szare i wygląda na wyschnięte. Innym niebezpiecznym czynnikiem jest temperatura. Jeżeli jest wysoka, może powodować wysuszenie wierzchniej struktury drewna, co może prowadzić do jego pękania i kurczenia się. Drewno trzeba też zabezpieczać przed owadami, które drążą w nim tunele, a tym samym uszkadzają jego strukturę i go osłabiają. Przez to staje się ono mniej trwałe.
Środków, które mają chronić drewniane powierzchnie, jest bardzo dużo, dlatego czasem nie wiadomo na co się zdecydować. Z tego powodu przedstawiamy krótką charakterystykę dostępnych produktów, dzięki której łatwiej będzie dokonać wyboru konkretnego preparatu:
Drewno wystawione na zewnątrz jest bardziej narażone na działanie różnych szkodliwych czynników, dlatego też można znaleźć więcej środków do stosowania zewnętrznego. Na szczęście, osoby szukające produktów do wnętrz również nie powinny mieć problemów z wyszukaniem skutecznych preparatów, szczególnie wśród produktów wodorozcieńczalnych. Dzięki nim drewniane elementy będą o wiele bardziej trwałe.
© All rights reserved. Created with Voxel