Kuba

Stół bilardowy - ceny i podstawy jakie powinieneś znać przed zakupem

 • Posted 8 lat ago
 • Uncategorized

Lubisz grać w bilard? A co powiedziałbyś na swój własny stół w domu? Tak, to możliwe! Wystarczy, że wygospodarujesz trochę miejsca i zamówisz spełniający Twoje potrzeby produkt. O tym, z jakich materiałów możesz selekcjonować, wśród jakich kolorów drewna oraz sukna wybierać i jakich cen spodziewać się za wykonany artykuł, dowiesz się właśnie z tego artykułu. Przed złożeniem zamówienia koniecznie zapoznaj się z poniższymi informacjami!

Materiały, których używa się do wykonania stołów bilardowych

Podstawę stołu bilardowego wykonuje się z litego drewna, które jest produktem naturalnym, przyjemnym w dotyku, trwałym i odpornym na działanie czynników zewnętrznych. Oczywiście stosuje się tylko to suche i o odpowiedniej gęstości. Podczas składania zamówienia będziesz mógł wybierać spośród takich gatunków jak: dąb, olcha, jesion, brzoza i buk. Użycie mniej popularnych odmian również wchodzi w grę, jednak swoją propozycję musisz wcześniej omówić z wykonawcą.

Jeżeli drewno nie będzie spełniało Twoich potrzeb, to możesz zdecydować się na płytę laminowaną utworzoną na bazie trójwarstwowej płyty wiórowej lub płyty MDF, których jedna lub obie strony pokryte są papierem nasączonym żywicami termoutwardzalnymi. Stanowi dość trwały materiał o bogatej kolorystyce. Ma różne grubości, wzory i faktury, co tworzy ogromne pole do popisu w kwestii wykończenia. Do Twojej dyspozycji pozostają również płyty melaminowane, uszlachetnione papierem dekoracyjnym, który nadaje im odpowiednią fakturę. Są trwałe, odporne na zarysowania, zabrudzenia i działanie czynników zewnętrznych. Poza tym występują w mocno zróżnicowanej kolorystyce.

Kolejnym materiałem stosowanym do produkcji stołów bilardowych jest elastyczna, wulkanizowana guma. Robi się z niej bandy, a następnie pokrywa je takim samym suknem, jakim obito płytę stołu. Ty, jako zamawiający, możesz określić ich kształt – trójkątny lub w postaci litery L oraz kolor (wybierając jeden z odcieni sukna, o których piszemy poniżej).

Ostatnie produkty, o których chcemy wspomnieć, stanowią: płyty postformingowe oraz płyty z łupka włoskiego. Te pierwsze są idealnym zamiennikiem dla drogich, ale i wytrzymałych, produktów z kamienia. To dwustronnie laminowane płyty z domieszką piasku, który zwiększa ich sztywność i trwałość. Jeśli jesteś amatorem lub grę w bilard traktujesz rekreacyjnie, zdecyduj się na stoły bilardowe z blatem z płyty postformingowej. Natomiast, gdy jesteś zawodowcem, radzimy Ci wybrać produkty z jednoczęściową płytą kamienną. Jest ona specjalnie obrabiana, niezwykle sztywna, trwała i wytrzymała, a przez to niezwykle odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Niestety sukno, którym zostaje powleczona, szybko się zużywa (już po 20-30 grach), dlatego niezbędna jest jego częsta wymiana, a na tą „zwykłego” klienta po prostu nie stać.

Kolory sukna i wybarwienie drewna

Podczas składania zamówienia zobowiązany będziesz również do wskazania wybarwienia drewna oraz koloru sukna. Drewno może zostać pokryte jednym z 45 odcieni bejcy lub jednym z ponad setki odcieni farb z palety RAL. Pierwsza opcja jest wliczona w cenę stołu, natomiast za drugą należy dopłacić. Podobnie wygląda sprawa z suknem. W standardzie pojawiają się cztery kolory: zielony, bordo, niebieski i elektric (jasnoniebieski). Oprócz nich dostępne są również sukna Iwan Simons, występujące w zdecydowanie większej gamie odcieni, ale ich zastosowanie wiąże się z uiszczeniem dodatkowej opłaty.

Koszty i opcje dodatkowe

Ostateczny koszt to też dość istotna kwestia przy składaniu zamówienia na takie produkty jak stoły bilardowe. Ceny za te wysokiej jakości wahają się między kilkoma a kilkunastoma tysiącami złotych. Wszystko zależy od tego, na który rodzaj produktu się zdecydujesz oraz jakie materiały, kolory drewna oraz sukna wybierzesz. Warto wspomnieć, że do Twojej dyspozycji pozostają też opcje dodatkowe np. wykonanie blatu biesiadnego lub blatu do ping-ponga z tej samej płyty, którą zastosowano w stole do bilarda. Naturalnie są one dodatkowo płatne.

To dość ogólne informacje, jednak mamy nadzieję, że z ich pomocą uda Ci się zamówić wymarzony stół bilardowy. Miej tylko na uwadze to, aby był wytrzymały, a jego cena mieściła się w zasięgu Twoich możliwości finansowych. 

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions