Kuba

Systemy przesuwne w małym mieszkaniu - sprawdź, jak wykorzystać każdy kąt!

 • Posted 8 lat ago
 • Uncategorized

Wygodne urządzenie małego mieszkania to nie lada wyzwanie. Doskonałym sposobem na zaoszczędzenie cennego miejsca jest zastosowanie systemów przesuwnych. Sprawdzą się one zarówno w przypadku drzwi wewnętrznych, jak i przy zagospodarowywaniu wnęk.

Drzwi przesuwne
Doskonałym sposobem na zaoszczędzenie miejsca w małym mieszkaniu jest zastąpienie tradycyjnych drzwi rozwieralnych systemami przesuwnymi (zobacz rozwiązania dostępne na stronie http://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/przechowywanie/drzwiczki/systemy-przesuwne.html). Standardowe drzwi jednoskrzydłowe wymagają dużo miejsca, aby móc otworzyć się na pełną szerokość. Nieco mniej miejsca, ale za to po dwóch stronach, potrzebują drzwi dwuskrzydłowe. Jeśli urządzamy małe mieszkanie, powinniśmy zatem rozważyć jeszcze korzystniejsze rozwiązanie – drzwi przesuwne. Dostępne są dwa warianty tego typu drzwi: naścienne oraz chowane w ścianie. Pierwsze możliwe są do zamontowania zarówno w nowo wybudowanym budynku, jak i w mieszkaniu remontowanym, na miejscu tradycyjnych drzwi rozwieralnych. Montaż drugich wiąże się z koniecznością wbudowania w ścianę kasety, jest zatem problematyczny w przypadku remontu. Drzwi naścienne składają się z prowadnic zamontowanych na ścianie oraz skrzydła, poruszającego się po tych prowadnicach. Ograniczeniem, z którym musimy się liczyć, jest fakt, że nie możemy zagospodarować jednej ze ścian. Pełną dowolność aranżacyjną dają natomiast drzwi przesuwne chowane w ścianie. Skrzydło przemieszcza się wzdłuż prowadnicy i chowa w specjalnej kasecie, wbudowanej w ściankę działową – dzięki temu powierzchnie po obu stronach mogą zostać zagospodarowane. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie dwuskrzydłowych drzwi przesuwnych pomiędzy na przykład kuchnią i salonem. W zależności od potrzeb możemy odizolować te dwa pomieszczenia lub stworzyć otwartą przestrzeń.

Zagospodarowanie wnęk
Systemy przesuwne sprawdzą się nie tylko w przypadku drzwi wewnętrznych. To świetny sposób także na stworzenie przestrzeni do przechowywania: w przedpokoju, w kuchni, w łazience, w sypialni. Za ich pomocą możemy zasłonić wnękę, zamieniając ją w praktyczny schowek. Ukryjemy za nimi podgrzewacz do wody, zbiornik ciśnieniowy czy pralkę. Dobrym pomysłem jest również zamontowanie systemu przesuwnego na poddaszu mieszkalnym. Dzięki temu zyskamy możliwość wykorzystania skosów, zamieniając je w sprytne szafeczki.

Szafy i szafki
Drzwi przesuwne warto zamontować także w szafie w przedpokoju, zwłaszcza jeśli jest on mały, ciasny lub wąski. Dzięki nim, otwierając szafę, nie zablokujemy ciągu komunikacyjnego. Systemy przesuwne sprawdzą się też w innych pomieszczeniach. Z powodzeniem zastąpimy nimi tradycyjne drzwiczki szafek kuchennych; przydadzą się również do zagospodarowania przestrzeni pod umywalką w łazience. Systemy przesuwne dają nam wiele możliwości aranżacyjnych. Pozwalają na maksymalne wykorzystanie małej przestrzeni w sposób wygodny, nie utrudniający przemieszczania się.

Systemy przesuwne to sposób na optymalne wykorzystanie miejsca w małym mieszkaniu. Drzwi przesuwne często wybierane są jednak także przez posiadaczy dużych domów ze względu na wygodę. Pozwalają nie tylko zaoszczędzić cenną przestrzeń, ale także wykorzystać nietypowe miejsca, takie jak nisze i wnęki.

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions