Kuba

Szukasz idealnego stojaka pod choinkę? Możesz zrobić go sam!

 • Posted 7 lat ago
 • Uncategorized

W czasie świąt Bożego Narodzenia choinka staje się swoistym sercem miejsca spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Z tego powodu tak istotne jest, by nasze drzewko zostało ustawione bezpiecznie i solidnie, a efekt ten możemy osiągnąć przy pomocy odpowiedniego stojaka.


Stojak pod choinkę – kupić czy zrobić?

W sklepach budowlanych i supermarketach możemy znaleźć wiele modeli stojaków pod choinki sztuczne oraz żywe. W zależności od rodzaju drzewka możemy zdecydować się na stojak z tworzywa sztucznego, stalowy lub żeliwny bądź kupić choinkę w specjalnej donicy. Jeśli jednak żadne z proponowanych przez sprzedawców rozwiązań nas do końca nie przekonuje, możemy spróbować wykonać stojak samodzielnie. W jaki sposób?

 

 

Drewniane stojaki pod choinkę

Zastanawiasz się, jak własnoręcznie wykonać stojak pod choinkę? (tutaj ciekawy artykuł: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/urzadzanie/dekoracja-wnetrza/jak-wlasnorecznie-wykonac-stojak-pod-choinke.html). W przypadku stojaka drewnianego nie będzie to wymagało od ciebie wykorzystania profesjonalnych narzędzi. Potrzebne ci będą dwie twarde deski, najlepiej z drewna sosnowego lub bukowego, lecz o długości ponad 0,5 metra, a do tego gwoździe i młotek lub wiertarka i wkręty oraz piła.

 

 

stojak pod choinkę

 

 

Z tych materiałów możemy stworzyć krzyżak, niemniej by mógł w pełni pełnić funkcję stojaka pod choinkę warto zaopatrzyć się również w wyrzynarkę lub strug. Na środku każdej deski wycinamy połowę jej grubości, upewniając się, że obie deski są równe i będą odpowiednio na siebie nachodzić. Następnie ścinamy pień drzewka w taki sposób, by było możliwe równe, i dobieramy długość desek do wagi choinki. Później wystarczy już sprawdzić, czy drzewko stabilnie się utrzymuje i przytwierdzić stojak do jego pnia, przykładowo gwoździami.

 

 

Metalowe stojaki pod choinkę

Jeżeli jesteś zagorzałym miłośnikiem majsterkowania i dysponujesz sprzętem do pracy z metalem, możesz też spróbować stworzyć właśnie z tego materiału, który z pewnością będzie ci służyć przez wiele lat. Co będzie ci potrzebne? Stalowe płaskowniki, stalowe rury, nakrętki, śruby, metalowe pręty oraz farby do późniejszego pomalowania stojaka.

 

Na początku równo łączymy płaskowniki, używając do tego narzędzia spawalniczego. Po ich skrzyżowaniu wykonujemy jednostronne spoiny i nawiercamy w rurze cztery otwory, równo rozmieszczone od jej krawędzi. Następnie należy przyspawać nakrętki do rury, łączymy prostopadle krzyżak z rurą i wkręcamy śruby w otwory. Na końcu wystarczy już jedynie pokryć nasz stojak pod choinkę farbą, przykładowo w brązowym lub zielonym kolorze.

 

 

stojak pod choinkę

 

Stojak pod choinkę z wiadra lub doniczki

Alternatywnym, a zarazem najłatwiejszym pomysłem na własnoręczne wykonanie stojaka pod choinkę jest wykonanie go z głębokiego wiadra lub doniczki. Pojemnik należy wypełnić do połowy piaskiem lub żwirem i osadzić w nim drzewko. Następnie dopełniamy wiadro lub doniczkę zwracając uwagę, by choinka cały czas stała równo. Gdy upewnimy się, że drzewko stoi stabilnie i nie przewróci się od przypadkowego potrącenia, możemy przystąpić do dekoracji pojemnika – farbą, brokatem czy kolorowym, ozdobnym papierem.

 

Zobacz również 17 pomysłów na nowoczesną kuchnię na święta – http://superstolarz.pl/blog/nowoczesna-kuchnia-na-17-sposobow-zdjecia-i-realizacje-naszych-stolarzy 

 

 

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions