Kuba

Twoje M ma ograniczony metraż? Oto kilka rad jak je urządzić

 • Posted 8 lat ago
 • Uncategorized

Małe mieszkania ze względu na ograniczoną ilość metrów bardzo trudno umiejętnie zaaranżować. Wymaga to nie tylko odpowiedniego wyczucia, ale też zastosowania niekonwencjonalnych rozwiązań.

Kłopotliwa aranżacja małego M

W małych mieszkaniach każdy metr musi zostać funkcjonalnie wykorzystany. Właśnie dlatego tak ważne jest stworzenie szczegółowego projektu wnętrza. Bardzo istotną kwestią jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie oraz wygospodarowanie wolnej przestrzeni. Jeżeli nie ma się sprecyzowanego pomysłu na swoje mieszkanie warto przejrzeć katalogi branżowe czy specjalistyczne strony. W internecie znaleźć można szereg pomysłów, które można zaadaptować do swojego mieszkania.

Należy jednak uważać z bezkrytycznym kopiowaniem rozwiązań, gdyż nie wszystko sprawdza się w każdym wnętrzu.

Kolory mają duże znaczenie

Nie wszystkie odcienie danego koloru sprawdzają się w małym pomieszczeniu. Tutaj niestety pod tym względem są ograniczone możliwości, gdyż mały metraż wymusza zastosowanie jasnych barw. Sztuką jest użyć takich odcieni, które sprawią, że małe wnętrze będzie wydawało się większe i bardziej przestronne. Częstym błędem jest używanie ciemnych oraz nasyconych kolorów, zwłaszcza gdy ma się ograniczone oświetlenie.

Takie barwy optycznie zmniejszają pokój, a dodatkowo dają uczucie przytłoczenia. Można natomiast to małego wnętrza przemycić akcent o intensywnym kolorze.

Odpowiednio udekorowane okno

Na ograniczonej przestrzeni dostęp do dziennego światła ma ogromne znaczenie. Właśnie dlatego tak istotną kwestią jest odpowiednia aranżacja okna. Dekoracyjne, wzorzyste firany czy kotary z ciężkiego materiału mają swój urok, ale w przestronnych pomieszczań. W przypadku małych mieszkań najbardziej istotną kwestią jest odpowiedni dostęp do światła dziennego. Doskonale sprawdzają się przeźroczyste zasłonki dające efekt mgiełki lub delikatne rolety.

– „W małych pomieszczeniach warto nadać oknom lekkości, dzięki temu jednocześnie spełniają funkcję oświetleniową i dekoracyjną” – czytamy na https://oknoplast.com.pl/okna/

 

Masywne meble ograniczają przestrzeń

Kiedyś niezależnie od wielkości pomieszczenia stosowano masywne meblościanki. Obecnie na szczęście w małych mieszkaniach można zastosować bardziej funkcjonalne rozwiązania. Warto postawić na sprzęty, które nie tylko nie zabierają dużo miejsca, ale też są składane i mobilne. Doskonale sprawdzają się tutaj chowane w szafie łóżka, składane stoliki czy dodatkowe schowki umieszczone w meblach. Warto również postawić na meble lekkie, ażurowe czy przeźroczyste, których wybór jest bardzo duży. Masywne meble nie tylko zabierają przestrzeń, ale też wprowadzają do pomieszczenia niepotrzebny chaos i poczucie przytłoczenia.

 

Unikaj zbyt wielu dodatków

Wiadomo dodatki dodają pomieszczeniu osobistego wyrazu. Natomiast w małych pomieszczeniach należy unikać ich nadmiaru. Mogą one sprawić, że przestrzeń będzie wyglądała na zagraconą oraz na zabałaganioną. W tym wypadku warto kierować się zasadą: mniej znaczy więcej i wybierać wyłącznie najbardziej stylowe przedmioty. Nadadzą one wnętrzu odpowiedni charakter, dzięki temu będzie wyróżniało się spośród innych.

Aranżowanie wnętrza nie jest prostą sprawą, zwłaszcza gdy w grę wchodzi jego dość niewielki rozmiar. Wymaga to odpowiedniego planu, wyczucia smaku oraz kreatywności. Tutaj nie ma miejsca na pomyłki czy błędy gdyż każdy metr kwadratowy musi być odpowiednio wykorzystywany. Sztuką jest stworzenie funkcjonalnego wnętrza, które jednocześnie będzie urokliwie i funkcjonalne.

Fot. w publikacji na licencji Creative Commons autorstwa Mace Ojala z www.flickr.com.

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions