Urządzenia AGD do zabudowy cieszą się coraz większą popularnością. Sprzęt tego typu jest dyskretnie ukryty w kuchennych szafkach, wygląda niezwykle estetycznie i nowocześnie. Nic dziwnego, że tak wiele osób sięga dziś po piekarniki, zmywarki i lodówki do zabudowy. W większości wypadków urządzenia te można zabudować bez większego problemu przy pomocy odpowiednich szafek i frontów kuchennych. Wiele osób wykonuje zabudowę kuchenną własnymi siłami. O ile jednak ustawienie lodówki obok ciągu szafek nie wymaga specjalnych umiejętności ani odpowiednich narzędzi, o tyle zabudowa lodówki z zamrażalnikiem u dołu może być już nieco trudniejsza. Jak to zrobić?
Do zabudowy kuchennej nadają się jedynie lodówki, które są dedykowane do ukrycia w szafce. Sprzętów wolnostojących nie należy zasłaniać frontami i umieszczać w obudowach, gdyż nie zostanie wówczas zachowana odpowiednia wentylacja.
Lodówki do zabudowy to urządzenia przystosowane do umieszczenia w szafce. Mają nieco mniejsze gabaryty od sprzętów wolnostojących, posiadają specjalny front, do którego montuje się fronty kuchenne. By zamontować lodówkę tego typu w ciągu szafek kuchennych należy odpowiednio dobrać sam typ obudowy. Kluczową kwestią jest sprawdzenie dokładnych wymiarów lodówki w instrukcji montażu i zakup obudowy, do której zmieści się wybrana lodówka.
Montaż urządzenia tego typu nie jest trudny, ale wymaga udziału przynajmniej dwóch osób (lodówkę należy podnieść i włożyć do obudowy). Do skręconej obudowy należy włożyć lodówkę i przykręcić ją za pomocą dołączonych śrub montażowych. W niektórych przypadkach producenci stosują specjalne prowadnice i kątowniki, którymi przykręca się urządzenie do obudowy – to stabilizuje sprzęt. Kolejnym krokiem jest montaż frontu do drzwi lodówki. O ile w przypadku mniejszych lodówek jednodrzwiowych nie ma wątpliwości, jak wykonać zabudowę, o tyle w przypadku lodówki z oddzielnym zamrażalnikiem u dołu mogą pojawić się różne propozycje. Błędem jest zamontowanie jednego dużego frontu. Jeśli lodówka posiada oddzielne drzwi do komory chłodzenia i oddzielne do zamrażalnika, w zabudowie należy postąpić konsekwentnie.
W niektórych kuchniach dolne szafki składają się niemal z samych szuflad. Jeśli jesteśmy estetami i zależy nam na konsekwencji, możemy chcieć upodobnić zabudowę lodówki do reszty kuchni. Ale jak to zrobić, by front zamrażalnika wyglądał jak dwie lub trzy szuflady? Na szczęście producenci mebli znają potrzeby swoich klientów i bez problemu można zakupić specjalne łączniki statyczne, którymi połączymy w pionie kilka wąskich frontów szufladowych i złożymy je w jedną całość, którą następnie przykręcimy do drzwiczek lodówki. W niektórych studiach kuchennych można zamiast tego kombinowanego rozwiązania zamówić specjalny front do zamrażalnika, który wygląda na składający się z kilku elementów, a który jest jedną całością. Jego montaż będzie jeszcze łatwiejszy.
Lodówki do zabudowy to urządzenia, które nie narzucają swojej stylistyki reszcie kuchni. To w dużej mierze jest tajemnicą ich popularności. Należy pamiętać o tym, by usytuować lodówkę z daleka od źródeł ciepła (grzejników, południowego okna lub piekarnika), by urządzenie nie traciło niepotrzebnie energii na wyrównywanie temperatury. Lodówki z oddzielnym zamrażalnikiem u dołu są szczególnie wygodne, gdyż nie ma potrzeby otwierania całej komory chłodzącej tylko po to, by wyjąc coś z zamrażalnika, jak ma to miejsce w lodówkach jednodrzwiowych.
© All rights reserved. Created with Voxel