Kuba

Z czego budować dom? Najlepsze materiały

 • Posted 5 lat ago
 • Uncategorized

Materiały ceramiczne

Ceramiczne wyroby są wytrzymałe, mrozoodporne i nienasiąkliwe. Do ich minusów należy spory ciężar, a także konieczność zapewnienia dodatkowej termoizolacji. Do najpopularniejszych materiałów ceramicznych należą cegły. Z cegieł pełnych wznosić można ściany zewnętrzne i wewnętrzne, a ich cena zależy od wyrażanej w MPa klasy wytrzymałościowej na ściskanie. Lżejsze są cegły drążone, które dodatkowo lepiej izolują ciepło. Do wznoszenia najczęściej stosuje się dziurawki. Na nadproża najlepiej wykorzystać bardziej wytrzymałą kratówkę, której otwory znajdują się w podstawie. Zbliżone parametry posiadają cegły szczelinowe, modularne i sitówki. W murowaniu i licowaniu ścian sprawdzają się cegły klinkierowe, a także uformowane na kształt pierścienia kołowego cegły kominowe.

Z czego budować dom

Wyroby betonowe

Betonowe materiały budowlane powstają z betonu komórkowego. Materiał ten jest mrozoodporny i ognioodporny, a przy tym lekki. Pozwala na łatwą obróbkę, dlatego często są z niego wykonywane domy pod klucz. Z uwagi na niedużą wytrzymałość, beton komórkowy jest dość podatny na korozję i uszkodzenia. Najczęściej stosowane wyroby z tego materiału to bloczki oraz płyty. Ich właściwości różnią się w zależności od grubości. Z uwagi na nieduży współczynnik pochłaniania wody, bloczki typu B stosuje się przy podmurówkach i elewacjach budynku. Do wykonywania piwnic i ścian fundamentowych wykorzystuje się natomiast bloczek B6. Z betonu komórkowego powstają także pustaki. W zależności od przeznaczenia, mogą służyć jako budulec podstawowy lub uzupełniający. Pustaki typu Alfa wykonuje się także z żużlu i keramzytu. Pustaki Kontra są natomiast produkowane z żużlobetonu.

Drewno jako materiał budowlany

Cechą wyróżniającą drewno jest niewielki ciężar, dzięki czemu dom pod klucz postawić można nawet na słabym gruncie. Materiał ten posiada też wysoką izolacyjność cieplną. Przy wznoszeniu ścian nie potrzeby realizacji prac mokrych, co skraca czas budowy. Problemem jest jednak podatność drewna na zgrzybienie oraz gnicie na skutek braku odpowiedniej impregnacji. Materiał ten może zostać zniszczony także przez owady. Drewno dobrze jednak nadaje się do wznoszenia stropów i ścian zewnętrznych. Bale pełne mogą mieć różne przekroje i powstają z drewna litego. Bale warstwowe posiadają dobrą termoizolacyjność, która wynika z obecności izolacji między połówkami bala. Drewniane stropy to konstrukcje z drewna świerkowego lub sosnowego. Ich wykonanie jest nieskomplikowane i tanie. Stropy te są jednak dość podatne na ugięcia.

dom budować z drewna

Inne materiały budowlane

Ściany domu budować można także z wyrobów wapienno-piaskowych, czyli silikatów. Cechuje je duża wytrzymałość. Silikaty dostępne są w postaci cegieł, bloków i pustaków wentylacyjnych. Budowa domu pod klucz jak najbardziej może się odbyć przy ich udziale. Ściany działowe nie potrzebują zapewniania nośności, przez co często powstają z płyt gipsowo-kartonowych. W zależności od zapotrzebowania mogą być wodoodporne lub zwykłe.

Wybór materiału budowlanego

Podstawą każdego budynku są oczywiście ściany oraz stropy. To właśnie w oparciu o te elementy składowe konstrukcji powinny być ustalane kryteria doboru materiałów budowlanych. W ten sposób zadbać można o wysoki pozom bezpieczeństwa użytkowania, nośności, odporności ogniowej, wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, paro-przepuszczalności czy izolacyjności termiczno-akustycznej. Warto też skorzystać z usług solidnego wykonawcy, doświadczonego w budowie domów jednorodzinnych, takich jak firma New-House. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia estetyki, np. możliwości w zakresie rozdzielania pomieszczeń czy ukrywania instalacji. Ważnym czynnikiem jest także cena, jednak nie ogranicza ona wyboru – producenci coraz częściej tworzą wysokie jakości wyroby, których koszt nie jest wygórowany

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions